Noc kostelů 2015

Sušické kostely opět přilákaly stovky návštěvníků

Je již tradicí, že na přelomu května a června probíhá po celém světě akce s názvem Noc kostelů, která zve všechny lidi dobré vůle ke společnému setkání se a k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů. Nejinak tomu bylo i letos. Po roce opět došlo k otevření sakrálních staveb po celé republice pro širokou veřejnost.

Stranou nezůstaly ani kostely v Sušici a již počtvrté ochotně odhalovaly davům lidí svá tajemství. Pouhé zpřístupnění mnohdy uzavřených staveb a jejich zákoutí je zajisté skvělým počinem, přesto však tento páteční večer nabídl mnohem více. Pro všechny zájemce byl totiž připraven bohatý program z historické, hudební i duchovní oblasti.

Díky tomu je Noc kostelů stále zajímavá i pro ty, kteří již kostely dobře znají. V pátek 29. května 2015 v 19 hodin začaly vyzvánět zvony v pěti křesťanských stavbách v Sušici: v děkanském kostele sv. Václava, klášterním kostele sv. Felixe, kostele Nanebevzetí Panny Marie, kapli sv. Rocha a kapli Anděla Strážce. Zvaly na opravdu bohatý a pestrý program: komentované historické prohlídky, divadelní představení, biblické tance, sborový zpěv, koncerty varhan, fléten, houslí a kytar, výstavy, prezentace, filmy z klášterních prostředí a mnoho dalšího.

Novinkou letošní Noci kostelů byl Pas poutníka po sušických kostelech a kaplích. Lidé tak mohli sbírat pěkná razítka s motivem těchto staveb. Děti, které předložily 5 razítek jako důkaz návštěvy všech pěti míst, obdržely malou odměnu.

Poprvé se při této příležitosti otevřely dveře kaple svatého Rocha, kterou mnozí dosud neměli možnost navštívit a ocenit její komorní atmosféru. Kaple je dobře udržovaná, ale využívá se pouze jeden den v roce na svátek sv. Rocha (16. srpna). Velkému zájmu se těšily komentované prohlídky historika Muzea Šumavy PhDr. Jana Lhotáka právě v této kapli a v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde také probíhala projekce krátkých filmů na různá témata (štědrost, radost, chudoba, obdarování, vzdělanost, aj.) Dané filmy si můžete připomenout zde.

Na Andělíčku si návštěvníci vyzkoušeli šlapání měchu u varhan a mnozí také zjistili, že rozhoupat zvon není vůbec snadné. Po setmění vytvářela svíčkami osvětlená kapleta jemnou a příjemnou atmosféru.

Nedlouho po uzavření kostelů se na Sušici spustil prudký déšť. Dalo by se říci, že příjemné počasí, které všechny návštěvníky provázelo celý večer, bylo ve vyšší režii a přálo jak organizátorům, tak hostům.

Na závěr tedy velké díky všem, kteří Noc kostelů navštívili. Stejně tak patří obrovské poděkování desítkám dobrovolníků, kteří připravili program a realizovali jej ke spokojenosti několika stovek návštěvníků.

Věříme, že s mnohými z vás se znovu setkáme v těchto místech, ať už při mších svatých nebo jiných příležitostech.

Fotogalerie z Noci kostelů zde.

A. a J. Nových